Recenzje Orhan Pamuk

Krótkie o mnie: Jakub Krasny – jestem studentem Zarządzania Kulturą i Mediami UJ oraz redaktorem naczelnym All in UJ – stowarzyszenia działającego bezpośrednio przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Ponadto we wrześniu 2015 roku rozpocząłem współpracę z portalem xiegarnia.pl. Od 4 lat regularnie zajmuje się recenzowaniem książek. Swoje pierwsze teksty publikowałem na portalu Valkiria Network. Miałem także okazję wystąpić w programie telewizyjnym "Myślnik" na TVP2. Do tej pory napisałem ponad 100 tekstów i współpracowałem z Wydawnictwem Literackim, W.A.B., Czarną Owcą, Czarnym, Sine Qua Non, Książkowymi Klimatami, Fabryką Słów, Muzą SA, Insignis, In Rock oraz Vesper. Do swoich największych autorytetów literackich zaliczam Cormaca McCarthy’ego, Orhana Pamuka, Henninga Mankella, Olgę Tokarczuk, Jarosława Grzędowicza, Witolda Gombrowicza. Oprócz literatury moją największą pasją są koncerty.

Po 5 latach pisarskiego milczenia Orhan Pamuk powraca ze wspaniałą epicką opowieścią (700 stron!) o Stambule i jego mieszkańcach, ich miłościach, troskach i marzeniach. Uczta dla tych, którzy kochają dobrą literaturę i zatęsknili za dziełami tureckiego noblisty.

Pisarz naiwny i sentymentalny to druga z kolei, wydana w Wydawnictwie Literackim, książka Orhana Pamuka nie będąca powieścią. O ile na całość Innych kolorów składały się eseje, wykłady oraz wystąpienie po przyznaniu Turkowi Literackiej Nagrody Nobla, to w skład najnowszej publikacji wchodzą jedynie „wykłady harwardzkie” z 2009 roku, przez co jest to najkrótsza książka w dorobku pisarza.

Nie sądziłem, że może powstać bardziej osobista książka Orhana Pamuka, niż Stambuł. A jednak, pozycja Inne Kolory ujawnia jeszcze więcej faktów z życia pisarza. Składają się na nią zbiór esejów noblisty, publikowanych w różnych pismach na całym świecie, opowiadanie, oraz wykład wygłoszony sześć lat temu podczas gali wręczania Nagrody Nobla. Mimo zamkniętej i ciekawej kompozycji, trudno nazwać ją powieścią, ale jak sam pisarz wspomina, jest to obok Stambułu najbliższa mu książka.