Konferencja inaugurująca 8 FMF

27 maja o godz. 12 w Hotelu Starym rozpoczęła się konferencja prasowa ósmej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Wśród uczestników znalazła się cała śmietanka towarzyska - m.in. Sara Andon, Elliot Goldenthal, Trevor Morris, Atli Örvarsson, Diego Navarro, a nawet polski muzyk, znany z występów w Afromental - Aleksander Milwiw-Baron.

Dziennikarzy, muzyków, artystów, dźwiękowców, przedstawicieli wytwórni płytowych oraz resztę gości przywitała Izabela Helbin - Dyrektor Krakowskiego Biura Festwialowego. Następnie głos przejął Dyrektor Artystyczny FMF Robert Piaskowski przedstawił w skrócie plan Festiwalu, nie zapominając o wydarzeniach towarzyszących, koncertach dla dzieci. Przedstawił też koncepcję wprowadzenia polskiego akcentu do stałego programu Festwailu. W tym roku zaczyna się od muzyki do filmów Andrzeja Wajdy. W przyszłym roku pojawić się mają tematy z produkcji Romana Polańskiego i Agnieszki Holland.

W czasie FMFu światową premierę będzie miało przeszło czterdzieści utworów. Między innymi suita Ramina Djawadiego z Gry o tron, ścieżki Markowskiego i Korzyńskiego do filmów Wajdy, suita z Vikingów i wiele innych.

Kilka słów od siebie dodał stały bywalec Festiwalu Paweł Pawlik - Zastępca Dyrektor Programowej RMF Classic, czyli największego patrona medialnego FMF. Wspomniał o ścisłej współpacy Festiwalu z Radiem, coraz większej rzeszy odbiorców i ciągłym rozwoju stacji, która nie obniża sobie wysoko postawionej poprzeczki. Rozgłośnia codziennie zbiera niemal pół miliona słuchaczy co plasuje ją bardzo wysoko wśród stacji komercyjnych, mimo repertuaru nie koniecznie popularnego.

Trevor Morris pochwalił organizatorów, opowiedział o suicie przygotowanej z połączenia tematów z Rodziny Borgiów i Rodziny Tudorów. Wspomniał też o światowej premierze muzyki do Vikingów. Wraz ze sobą wziął do Krakowa prawdziwą „grupę wikingów”, którzy wraz z nim zaprezentują materiał w krakowskiej Tauron Arenie.

Atli Örvarsson opowiedział o różnicach między życiem na Islandii, a tym w Los Angeles. W kilku zdaniach streścił czym się inspiruje, o czym myśli tworząc muzykę do filmów i co go determinuje w pracy. Następnie Michael Gluck i wiolonczelistka Tina Guo zaprosili na koncert Critical Hit, czyli wirtualny aspekt Festiwalu. W kinie Kijów.Centrum odbędzie się koncert podczas którego muzyka do gier komputerowych spotka się z ostrym, rockowym brzmieniem.

Podczas konferencji nie zabrał jednak głosu Ellioth Goldenthal - jeden z najważniejszych gości.

Tradycyjnie na koniec po podziękowaniach dla sponsorów pokrojony został tort udekorowany w barwy i logo ósmej edycji Festiwalu. Wszyscy biorący udział w konferencji jednym głosem krzyknęli „ósmy FMF, start.” Przed nami 5 dni znakomitej muzyki, wspaniałych paneli, wywiadów, spotkań i prelekcji.

 

Konferencja inaugurująca 8 FMF
Rok wydania: 
2015

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.