Batman: Długie Halloween

Czy może być lepszy czas na czytanie i recenzowanie komiksu Long Halloween niż ostatni dzień października? Wydawcy z Mucha Comics doskonale wiedzieli, co robią, planując premierę tego ponad 350 stronicowego komiksu na październik, a konkretnie przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

Długie Halloween to niezwykle istotny epizod w świecie człowieka-nietoperza. Z tego tytułu sporo inspiracji czerpał Christopher Nolan, tworząc swoją trylogię o Batmanie. Najwięcej motywów z komiksu znalazło się w Mrocznym Rycerzu, gdzie pojawiają się między innymi geneza przemiany Harveya Denta, nieco zmieniony motyw szaleńca prześladującego Gotham, czy śledztwo prowadzone przez Denta i komisarza Gordona. Niektóre ujęcia z Trylogii niemal idealnie zostały przeniesione z rysunków komiksu na ekrany kin.

W Long Halloween występuje cała śmietanka towarzyska przestępczego świata Gotham City - od mafijnych bossów, przez drobnych rzezimieszków po największych wariatów z Arkham Asylum. Najdziwniejsze jednak jest to, że w ogarniającym miasto chaosie ciężko określić kto stoi po czyjej stronie. Podejrzani stają się ofiarami, a śledczy i Batman tracą wobec siebie zaufanie, podejrzewając się nawzajem o konszachty z czarną strefą. Mroczny Rycerz dawno nie miał tyle na głowie. Seryjny morderca popełniający cykliczne zbrodnie w istotne i ważne święta, porachunki mafijne oraz ucieczka najniebezpieczniejszych indywiduów z Arkham Asylum - to jedynie część przeciwności, z jakimi zmierzy się zamaskowany Bruce Wayne.

Długie Halloween to nie tylko sensacyjna opowieść o przygodach Batmana, ale także trzymający w napięciu thriller, a nawet można by rzec, że kryminał. Twórcy komiksu – Jeph Loeb, Tim Sale i Gregory White, postanowili pobawić się formą, przenosząc Gotham City w epokę noir - stworzyli kapitalny świat, pokazując, jak wiele ciekawych koncepcji może zostać użytych w świecie super-bohaterów. Nie dziwi fakt, że twórcy byli niejednokrotnie nagradzani i nominowani do prestiżowych nagród za tę produkcję. Warto też zwrócić uwagę na niektóre nawiązania do popkultury, jak chociażby jeden z pierwszych kadrów do złudzenia przypominający scenę z Ojca Chrzestnego.

Lepiej późno niż wcale. Mimo że od ukazania się ostatniego z 13 zeszytów Long Halloween minęło już przeszło 16 lat, to cieszy informacja, że w ogóle ukazało się polskie tłumaczenie tej fantastycznej serii. Miałem już wcześniej styczność z poszczególnymi epizodami w języku angielskim, jednak kompletne wydanie miałem, po raz pierwszy w życiu, w chwili otrzymania egzemplarza recenzenckiego.

Mucha Comics już chyba nikomu nie musi udowadniać, że stawia sobie wysoką poprzeczkę, jeśli chodzi o jakość wydawanych przez siebie tytułów. I mowa tu nie tylko o kwestii estetycznej, ale także jakości merytorycznej i doboru odpowiednich komiksów. Album jest na pewno wart swojej ceny. Do przygód Bruce’a Wayne’a w stylu retro na pewno niejednokrotnie wrócę. Wszystkim miłośnikom Batmana gorąco polecam ten zbiór, a czytelników nieznających perypetii człowieka-nietoperza serdecznie zachęcam do lektury – Długie Halloween to komiks z najwyższej półki.

Batman: Długie Halloween
Autor książki: 
Rok wydania: 
2013
Wydawca: 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.